ماهی خوراکی بدون استخوان

انواع ماهیها، از پرطرفدارترین و مقوی ترین غذاها برای سلامتی می باشند که توصیه می شود، هفته ای دوبار در رژیم غذایی هر فردی گنجانده شود.رژیم غذایی دریایی برای هر فردی در هر رده سنی لازم می باشد. حتی جنینی که در شکم مادر وجود دارد، برای رشد به مواد مغذی نیاز دارد، که مادر می تواند با مصرف مداوم ماهی سالم آن را انجام دهد. اما نکته ای که وجود دارد، این است که خوردن ماهی برای بعضی افراد سخت و مشکل می باشد. بعضی افراد مانند کودکان، سالمندان، زنان باردار یا زنان شیرده و ورزشکاران ممکن حوصله، وفت یا توانایی لازم برای جدا کردن تیغه و استخوانهای ماهی را از خود ماهی ندارند، و این موضوع باعث می شود که این افراد هنگام خوردن ماهی دچار استرس و با بی میلی به خوردن ماهی شوند.برای حل این مشکل می توان برای این افراد از انواع ماهی خوراکی بدون استخوان استفاده کرد تا خوردن آن برای آنها راحت تر و بدون دردسرتر باشد. انواع ماهی خوراکی بدون استخوان زیادی در ایران وجود دارد که در این مقاله بعضی از آنها را برای شما بیان می کنیم.

البته قبل از هر چیزی باید بدانید که ناچار به خرید فیله ماهی بدون استخوان هستید، چون تمام انواع ماهی های خوراکی مانند هر موجود دیگری مقداری استخوان یا تیغه را دارند. اما ما در این مقاله از ماهی کارون ،  ماهی های خوراکی بدون استخوانی را توضیح می دهیم که نسبت به دیگر انواع ماهی ها، استخوان های ریز کمتری دارند.

انواع ماهی خوراکی بدون استخوانی کدامند؟

1-  ماهی شیر یا شیرماهی:

اگر از اکثر افراد در مورد ماهی خوراکی بدون استخوان سوال کنید، احتمالا اولین ماهی که به شما پیشنهاد می دهند، ماهی شیر می باشد. این ماهی علاوه بر اینکه استخوان یا تیغه های کمتری دارد، از انواع بهترین و خوشمزه ترین ماهی در ایران می باشد که طرفداران زیادی دارد و بسیار سالم و مقوی می باشد. اسکلت اصلی این ماهی دارای استخوان درشتی می باشد که به راحتی از ماهی قابل جدا شدن می باشد و دارای تیغه های ریز بسیار کمی می باشد که هنگام خوردن مشکلی به وجود نخواهند آورد.

2- ماهی حلوا سفید یا زبیدی:

ماهی حلوا سفید یکی از انواع ماهی های بدون استخوان می باشد که بیشتر در آبهای جنوب کشور وجود دارد. باید بدانید که ماهی سفید یکی از انواع ماهی حلوا می باشد. ماهی حلوا دارای دو نوع مانند ماهی حلوا سفید و ماهی حلوا سیاه می باشد. نام دیگر ماهی سفید، زبیدی می باشد. ماهی حلوا سفید با اینکه خیلی بزرگ نیست دارای استخوان، بسیار کم و نرم می باشند و هنگام خوردن آن نیاز به گشتن به دنبال تیغه هایی ندارید که استرس گیر کردن آن را در گلو دارید و با خیال راحت می توانید، آن را میل کنید.

این ماهی علاوه بر اینکه بدون استخوان می باشد دارای طعم لذیذ می باشد و همچنین به خاطر داشتن طیف وسیعی از انواع ویتامین ها و مواد مغذی برای بدن بسیارپرطرفدار می باشد.

3-  ماهی تیلاپیلا:

ماهی بدون استخوان تیلاپیلا، از آن جهت پرطرفدار می باشد که خود این ماهی در بین اکثر فروشگاهها وجود دارد، پس اگر به شکل فوری قصد درست کردن ماهی را دارید می توانید با خیالی راحت این ماهی را تهیه و درست کنید.

4 – ماهی کیلکا:

یکی دیگر از انواع بهترین و خوشمزه ترین ماهی ها در ایران، ماهی کیلکا می باشد که جثه بسیار ریزی دارد. حتما با خود سوال میکنید که چرا این ماهی را در مقاله میان ماهی های بدون استخوان آورده ایم؟

باید به شما بگوییم گرچه ماهی کیلکا دارای استخوان و تیغ های بسیار زیر می باشد، اما این ماهی به شکلی می باشد که هنگام پختن و سرخ کردن همین استخوان های زیر به حدی نرم می شوند که خوردن آنها هیچ مشکلی به وجود نخواهد آورد و می توان آن را با خیال راحت خورد، اما توضیه می شود از خوردن این ماهی توسط کودکان و افراد بسیار حساس جلوگیری شود. این ماهی در آبهای شمال وجود دارد و جثه آن به اندازه یک بند انگشت یا کمی بزرگتر می باشد.

ماهی کیلکا دارای مقدار زیادی کلسیم، پروتئین و انواع ویتامین ها می باشد. این ماهی چون با استخوان خورده می شود، دارای خوشمزه تر و دارای انواع ویتامین های بیشتری می باشد. از آنجاییکه این ماهی دارای جثه بسیار ریزی می باشد، می توان در کنار بقیه غداها یا به عنوان مزه، از آن استفاده کرد.

5- ماهی شوریده:

یکی دیگر از انواع ماهیهایی که در میان ماهی خوراکی بدون استخوان می توان از آن نام برد، ماهی شوریده می باشد. این ماهی در میان آبهای جنوب وجود دارد و دارای طعم لذیذی می باشد.

گوشت و استخوان ماهی شوریده به راحتی از هم جدا می شوند و برای این کار نیاز به دقت و وسواس ندارید. این ماهی جزء ماهیهای بزرگ می باشند.

ماهی شوریده دارای مقدار بالایی از ویتامین ها و مواد مغذی می باشد. این ماهی دارای سطح بالایی از ویتامین دی، ویتامین آ، انواع ویتامین بی و انواع دیگر ویتامین ها و مواد مغذی باشد. بعضی کارشناسان معتقدند که ممکن است ماهی های شوریده با جثه بزرگ دارای جیوه باشند، بنابراین توصیه می شود که خانمها در سه ماهه اول بارداری از خوردن آن خودداری کنند.

6- ماهی تن:

یکی دیگر از انواع ماهی های بدون استخوان، ماهی تن می باشد. نام دیگر ماهی تن ماهی هوور می باشد و دارای انواع مختلفی می باشد. ماهی تن در وزن های مختلفی وجود دارد. وزن بعضی از انواع آن از 500 گرم شروع شده و بعضی دیگر از انواع آن دارای جثه و وزن های بسیار بالایی می باشند.

ماهی تن مانند بسیاری دیگر از ماهی ها دارای ویتامین ها و مواد مفید برای بدن و سلامتی می باشد. این ماهی دارای مقادیر قابل توجهی ویتامین آ، دی، روی پتاسیم، فسفر، آهن و دیگر مواد مغذی دیگر می باشد. در این ماهی هم می توان به راحتی گوشت و استخوان آن را از هم جدا کرد.

هنگام خرید ماهی بدون استخوان دقت کنید، ماهی را خریداری کنید که دارای وزن و جثه کوچکتری داشته باشند، زیرا برخی از کارشناس معتقدند ماهی های وزن کوچکتر، مقدار جیوه کمتری در بدن خود دارند.

خلاصه مقاله

انواع ماهی خوراکی بدون استخوان طرفداران زیادی دارند. زیرا بسیاری از افراد هنگام خوردن این ماهی ها راحت تر می باشند و استرس گیر کردن استخوان ماهی را در گلو ندارند.

در این مقاله بعضی انواع پرطرفدارترین ماهی خوراکی بدون استخوان را توضیح دادیم. بعضی انواع بهترین ماهی های بدون استخوان عبارتند از: ماهی شیر یا شیرماهی، ماهی حلوا سفید یا زبیدی، ماهی تیلاپیلا، ماهی کیلکا، ماهی شوریده، ماهی تن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *