بهترین و خوشمزه ترین ماهی در ایران

همانطور که می دانیم، خوراک ماهی از نظر ارزش غذایی جزو با ارزش ترین غذاهایی می باشد که حتی پزشکان به خوردن هفته ای دوبار خوردن آن سفارش می کنند.این موضوع برای طرفداران غذای ماهی حل شده می باشد، اما بعضی افراد با بو و مزه ماهی مشکل دارند و باید به دنبال راه حل برای آنها گشت. قبل از هر چیز توصیه می شود، این افراد به دنبال بهترین و خوشمزه ترین ماهیها در ایران باشند تا به واسطه انتخاب یک ماهی باکیفیت و خوشمزه از بی میلی آنها به غذای ماهی کاسته شود و در نهایت به این غذا علاقمند شوند. در مراحل بعد می توان با طرز پاک کردن ماهی، و همچنین طرز تهیه ماهی به شکل صحیح، طعم آن را خوشمزه تر و لذیذتر کرد. اما قبل از هر چیز باید به فکر خرید یک ماهی خوشمزه و خوش طعم بود.

گونه های متنوعی از بهترین و خوشمزه ترین ماهی ها  وجود دارد که بعضی از آنها از بهترین ماهیهای شمال و بعضی دیگر از بهترین ماهیهای جنوب ایران می باشند. در این مقاله از ماهی کارون سعی می کنیم بعضی از  بهترین و خوشمزه ترین ماهیهای ایران، که دارای طرفداران بیشتری می باشند، را برای شما بیان کنیم.

بهترین و خوشمزه ترین ماهیهای ایران کدامند؟

1- ماهی کولی:

یکی انواع بهترین و خوشمزه ترین ماهیها در ایران، ماهی کولی می باشد. از آنجاییکه این ماهی از انواع ماهی خواکی بدون استخوان می باشد، بسیار پرطرفدار می باشد و هنگام میل کردن آن استرس و مشکلی نخواهید داشت. ماهی کولی دارای سایز کوچک می باشد و علاوه بر سرخ و کبابی می توان آن را به شکل ساندویچ و مزه به شکل تنها یا در کنار بقیه غذاها استفاده کرد.

ماهی کولی مانند بسیاری دیگر از ماهیها دارای طیف گسترده ای از انواع ویتامینها و مواد مغذی می باشد.  اگر وقت یا حوصله کافی برای پیدا کردن تیغه های ماهی هنگام خوردن را ندارید، این ماهی مناسب می باشد. ماهی کولی همچنین گزینه مناسبی برای ورزشکاران و افرادی می باشد که به دنبال کاهش وزن می باشند.

2- ماهی سالمون:

ماهی سالمون، جزء ماهی های بزرگ به حساب می آید و درای ابعاد متفاوتی می باشد و بعضی از انواع آن ممکن است تا بیش از 20 کیلو وزن داشته باشند. نام دیگر ماهی سالمون، ماهی آزاد می باشد، پس آن را با ماهی دیگری اشتباه نگیرید. بعضی افراد به خاطر شباهت ظاهری به ماهی قزل آلا، سالمون را با قزل آلا اشتباه می گیرند.

از آنجاییکه ماهی سالمون، دارای وزن و حجم بالایی می باشد، و همچنین دارای طعم خوشمزه ای می باشد، می تواند به تنهایی به عنوان یک وعده غذایی کاملا مغذی شما را سیر کند و شما می توانید آن را کبابی یا بخارپز آن را آماده کنید.

ماهی سالمون دارای انواع مختلفی می باشد. انواع آن عبارتند از نقره ای، صورتی، چام، سوکا و کینگ. هر کدام از انواع ماهی سالمون در بعضی مشخصات ظاهری با هم تفاوتهایی دارند.

ماهی سالمون دارای انواع مواد مغذی، ویتامین، پروتئین، سلنیوم، امگا 3 و انواع مواد مفید دیگری برای سلامتی می باشد و برای رشد کودکان و سلامت سالمندان مفید می باشد. همچنین ماهی سالمون در بارداری، به دلیل پروتئین بالا و مواد مغذی بسیار مفید می باشد. دقت کنید که ماهی جزء گروه ماهیهای چرب می باشد، پس اگر علاقمند به خوردن یک ماهی چرب و خوشمزه دارید، ماهی سالمون، بهترین انتخاب می باشد.

 

3- ماهی قزل آلا:

یکی دیگر از انواع بهترین و خوشمزه ترین ماهیهای ایران، ماهی قزل آلا می باشد که نام دیگر آن گل ماهی می باشد و جزء ماهیهای بزرگ می باشد، همچنین وزن آن تا حدود 5 کیلو می باشد. البته بعضی دیگر از انواع آن تا بیش از 15 کیلو گرم وزن دارند. و از آن می توان به عنوان غذایی که چند نفر را سیر می کند، آن را سرو کرد.

ماهی قزل آلا علاوه بر خوشمزگی و عطری که دارد، دارای سطح بالایی از مواد و ویتامینهای مفید برای سلامتی می باشد. این ماهی دارای سطح بالایی از پتاسیم، سدیم، ویتامین سی، منیزیم، کلسیم، ویتامین دی و بی و انواع دیگری از مواد مغذی و مفید برای بدن می باشد.

ماهی قزل آلا به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد، برای بسیاری از افراد مانند زنان باردار و جنین آنها، کودکان، ورزشکاران و سالمندان، بسیار مفید می باشد.

4- ماهی تیلاپیلا:

یکی دیگر از انواع ماهیهای که سهم عمده ای در سبد خرید خانوارها دارد، ماهی تیلاپیلا می باشد. این ماهی هم جزء ماهیهای می باشد که دارای طعم مطبوعی می باشد. این ماهی سطح بالایی از پتاسیم، سدیم، منیزیم، کلسیم، ویتامین دی و بی و انواع دیگری از مواد مغذی و مفید برای بدن را دارد و برای گروه و رده های مختلف سنی که بدن آنها به تقویت نیاز دارد، مفید می باشد.

در خصوص ماهی تیلاپیلا فواید و مضرات درباره آن نظرات مختلفی وجود دارد. ماهی تیلاپیلا جزء ماهیهایی می باشد، که دارای رشد سریع می باشد، از این رو هنگام خرید آن دقت کنید، این ماهی از مراکز پرورش ماهی گرفته شده باشد که به شکل اصولی پرورش یافته باشد و هورمون و آنتی بیوتیک برای رشد سریع و بی رویه به آن تزریق نشده باشد. این ماهی دارای وزن بالایی نمی باشد و وزن آن از 500 گرم شروع شده، البته وزن بعضی آن تا حدود سه کیلو گرم خواهد رفت و از آن می توان به عنوان وعده غذایی کامل استفاده کرد.

 

5- ماهی شیر:

اگر به دنبال یک ماهی خوشمزه می باشید، که ازخوردن آن لذت ببرید، ماهی شیر یا شیرماهی یکی از بهترین گزینه ها می باشد. این ماهی در آبهای مناطق جنوبی کشور وجود دارد و بسیار مقوی و خوش عطر و طعم می باشد. این ماهی هم مانند بسیاری دیگر از انواع ماهیها، طیف وسیعی از انواع ویتامین ها و مواد مغذی مانند ویتامین دی، سلنیوم، امگا 3، پروتئین، کلسیم، فسفر و بسیاری ویتامین های دیگر را برای سلامتی دارا می باشد.

ماهی شیر دارای وزن بین 500 گرم  تا حدود 20 کیلو گرم هم می باشد. هر کدام از انواع ماهیهایی که خریداری می کنید، با توجه به وزن آن می توان از آن به عنوان یک وعده غذایی کامل از آن استفاده کرد.

 

خلاصه مقاله

همانطور که می دانید، انواع ماهیها به خاطر انواع مواد مغذی که دارند، از مواد غذایی پرطرفدار می باشند که حتی پزشکان به خوردن آن تاکید زیادی دارند.

در این مقاله بعضی ار انواع بهترین و خوشمزه ترین ماهیها در ایران را برای شما بیان کردیم. بعضی انواع این ماهیها عبارتند از ماهی کولی،ماهی سالمون، ماهی قزل آلا، ماهی تیلاپیلا، ماهی شیر.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *