نکات مهم در تکثیر و پرورش ماهی

امروزه تکثیر و پرورش ماهی بسیار گسترش یافته است و با رشد علم و تکنولوژی شاهد رشد زیادی در این بخش بوده ایم . تکثیر و پرورش ماهیان بسیار حساس می باشد و کم ترین اشتباهی  در آن ممکن است باعث از بین رفتن سرمایه و هزینه هایی که کرده اید شود .

تغذیه ماهی از عوامل مهم در تکثیر و پرورش ماهی

تغذیه سالم و صحیح ماهی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تکثیر و پرورش ماهی می باشد زیرا باعث افزایش زاد و ولد ماهی می شود .ماهی ها به موادی مانند  پروتئین، ویتامین، کربوهیدرات ها و چربی ها برای رشد و تولید مثل نیاز دارند.تغذیه ماهی با توجه به نوعی ماهی انتخاب می شود و معمولا از نوع تر یا خشک می باشند .

غذای تر

غذای تر ، غذاهایی هستند که دارای رطوب بالایی هستند و معمولا از احشام و جگر ماهی تهیه می شوند .

این غذا ها ممکن است در ماهی ها مشکلات را به وجو آورند که امروزه کم تر استفاده می شود.

غذای خشک

غذاهای خشک ماهی ، شامل انواع غذاهای خشک برای تغذیه ماهی می باشند  که این نوع غذا باید بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از پروتئین، ۱۰ تا ۱۵ درصد از نیاز چربی، ۱۰ درصد از نیاز قند و ویتامین و سایر املاح مورد نیاز برای ماهی را فراهم کنند .

اندازه غذا باید متناسب با دهن ماهی باشد .اگر غذا کوچک باشد ممکن است توسط ماهی دیده نشود و اگر بزرگتر از دهن ماهی باشد ماهی نمی تواند آن را بخورد . برای ماهی کوچک تر باید دفعات تغذیه را بالا ببرید و مقدار غذای کم تری بدهید ولی برای ماهی بزرگتر اعداد  دفعه کم تر ولی غذاهای بزرگتر استفاده کنید .

شرایط محیطی برای تکثیر و پرورش ماهی

اگر بخواهیم شرایط محیطی و زیستی ماهی را نام ببریم عوامل زیادی هستند که در آن دخیل هستند و باید برای تکثیر و پرورش ماهی به آن ها دقت کنیم پس ما این عوامل را در این بخش توضیح می دهیم.

  • دمای آب

  • PH مناسب در آب

  • اکسیژن موجود در آب

  • گل آلود بودن

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *