ماهی ها بر اساس محیط زندگی

ماهی ها جز جانوران ابزی می باشند و برای تقسیم بندی آن ها می توان از مواردی مانند خوراکی بودن ، محل زندگی ، نوع اب و … استفاده کرد .در این بخش از ماهی کارون  قصد داریم شما را با تقسیم بندی ماهی ها بر اساس محیط زندگی آشنا کنیم.این نکته را در نظر داشته باشید که دانستن شرایط زیستی و نگهداری ماهی می تواند در سلامت و طول عمر یک ماهی بسیار موثر باشد .

آشنایی با انواع ماهی ها بر اساس محیط زندگی

ماهی در اب شیرین یا شور زندگی می کند و از اکسیژن داخل آن استفاده می کند و محیط و قلمرو وسیعی از آب ها را در اختیار دارند  . ماهی ها از پر تعداد ترین مهره داران هستند که بافت بدن آن ها از ستون فقرات ، ابشش و باله تشکیل شده است .

  •  ماهیان آب شور
  •  ماهیان آب شیرین
  •  ماهیان لب شور
  •  سطح آب
  •  لایه های میانی آب
  •  اعماق آب

ماهیان آب شور

اولین دسته از ماهی ها که برسی می کنیم ماهی هایی هستند که در اب های شور زندگی می کنند .محل زندگی این ماهی ها آب دریا و اقیانوس ها می باشد . به علت زیاد بودن حجم و مقدار اب شور محیط زندگی تقریبا ثابتی دارند .اگر بخواهید از ماهیان آب شور نگهداری کنید پس این مورد بسیار مهم است که یک آکواریوم با ثبات بالا  و در عین حال بسیار باکیفیت داشته باشید .

ماهی ریف در اب های شور زندگی می کند و نگهداری و مواطبت از آن بسیار حساس بوده و باید محیط زیست آن ثبات و کیفیت بالایی داشته باشد .

ماهیان آب شیرین

ماهی هایی که در برکه ها ، دریاچه ها و رودخانه ها زندگی می کنند از نوع ماهی های آب شیرین هستند و علت نام گذاری آن ها هم به دلیل محیط زیست آن ها می باشد .

ماهیان آب شیرین چون در محیط هایی با تغییرات زیاد آب و هوایی  و پرحادثه بوده اند پس مقاومت بالایی دارند و حساسیت آنها کم تر است  و نگهداری آن ها در اکواریوم راحت تر خواهد بود .

ماهیان لب شور

گروهی از ماهی ها هستند که محیط زندگی شان نسبت به ماهی های آب شور و شیرین متغیر بوده و مقاومت و سازگاری بالاتری دارند و می توانند با محیط زیست مختلف خود را مطابقت دهند .

برخی از آن ها در اب های شیرین و برخی در آب های شور زندگی می کنند و ماهی هایی مانند مونو و اسکات می توانند در هر دو محیط زندگی کنند .

ماهیانی که می توانند هم در آب و هم در خشکی زندگی کنند

تا کنون سه دسته ماهی آب شور ، شیرین و لب شور را برسی کردیم .نوعی دیگر از ماهی ها وجود دارند که توانیی زندگی هم در اب هم در خشکی را دارند .

از نم.نه این ماهی ها ، گربه ماهی راه رونده و ماهی های آفریقایی که می توانند مدت طولانی در خشکی زندگی کنند .

ماهی گل خورک و آروانا برای تغذیه خود  می توانند مدت زیادی را بیرون آب سپری کنند .

محل زندگی در سطح، میانه و لایه های زیرین آب

زیستگاه ماهی را می توان با توجه به سطح و عمق ابی که زندگی می کنند به سه سطح تقسیم بندی کرد.

این جانواران با توجه به شرایط و خصوصیاتی که دارند در سطوح مختلف اب ذریا ، رودخانه و اقیانوس زندگی می کنند .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *